Zapowiedź męki Chrystusa (Mk 8, 27-35)
Jezus udał się ze swoimi uczniami do wiosek pod Cezareą Filipową. W drodze pytał uczniów: «Za kogo uważają Mnie ludzie?»Oni Mu odpowiedzieli: «Za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za jednego z proroków».On ich zapytał: «A wy za kogo Mnie uważacie?»
Odpowiedział Mu Piotr: «Ty jesteś Mesjasz». Wtedy surowo im przykazał, żeby nikomu o Nim nie mówili. I zaczął ich pouczać, że Syn Człowieczy wiele musi wycierpieć, że będzie odrzucony przez starszych, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; że zostanie zabity, ale po trzech dniach zmartwychwstanie. A mówił zupełnie otwarcie te słowa.Wtedy Piotr wziął Go na bok i zaczął Go upominać. Lecz On obrócił się i patrząc na swych uczniów, zgromił Piotra słowami: «Zejdź Mi z oczu, szatanie, bo nie myślisz po Bożemu, lecz po ludzku».Potem przywołał do siebie tłum razem ze swoimi uczniami i rzekł im: «Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z powodu Mnie i Ewangelii, zachowa je».
Drodzy,
Kim był jeden z dwóch Patronów naszej Parafii – św. Ninian? Kościół katolicki opisuje Św. Niniana jako człowieka z południowo-zachodniej Szkocji, który po raz pierwszy przyniósł wiarę chrześcijańską do tego kraju około 397 r. n.e., kiedy to miał założyć wspólnotę religijną w Whithorn w Galloway. Ninian pochodził z rodziny, która przyjęła chrześcijaństwo i studiował w Rzymie przed przyjęciem święceń biskupich. Jego klasztor na południu Szkocji – pierwsza tego typu budowla z kamienia - był znany jako Candida Casa, co w łacinie oznacza jasny/biały dom. Nazwa odnosi się do kamienia, z którego został zbudowany, lub białej farby, którą go pomalowano, stąd jego współczesna nazwa Whithorn. To właśnie z tego miejsca Ninian miał rozpocząć głoszenie Ewangelii południowym Piktom, czyli ówczesnym Szkotom. Od mnicha Bedy Czcigodnego, z jego "Historii kościelnej ludu angielskiego", napisanej około 731 dowiadujemy się, że był wykształcony i wyświęcony w Rzymie, a swoją stolicę biskupią nazwał na cześć św. Marcina z Tours, którego spotkał na francuskiej ziemi podczas powrotu do Szkocji.
Św. Ninianie, nasz patronie i międzynarodowy święty, mówiący kilkoma językami i otwarty na inne kultury - naucz nas dobrej współpracy i doceniania różnorodności między nami i módl się za nami!
W każdej sprawie duszpasterskiej piszcie pod email: katolicyedynburg@gmail.com
Z modlitwą, Wasz Ks. Piotr
Kommentare